T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
TEKİRDAĞ ÇORLU ATATÜRK HAVALİMANI

​​​​​​

Şehir Tarihçesi


Şehir Tarihçesi


 

Çorlu Trakya`nin merkezinde, plato yüzeyinin üzerindeki düzlükte yer alir. Ilk Çag insanlarinin aradigi bütün cografi özelliklere sahip olan bu yerlesim yerine, Trak göçleriyle birlikte yerlesmeye ve tarima açildigi süphesizdir. Nitekim yakin çevrede Prehistorik döneme inen yerlesme merkezlerinin ortaya çikarilmasi, bu görüsü dogrulamaktadir. Bununla birlikte yeterince arastirma yapilmadigi için, Çorlu sehrinin kurulus tarihi hakkinda kesin bilgi verilememektedir. Çorlu`nun adi ile ilgili çok degisik ifadelerde mevcuttur.

 
Eski atlaslarda sehrin adi Tzarylus, Tzurulum, Tzurulus, Tzurule, Tschurla, Tziraltum seklinde geçmektedir. Bizans döneminde peyniri meshur oldugu için, Peynir Kasabasi anlaminda Tribiton adi verilmekte, bazi eserlerde de Sirello seklinde kayitlara rastlanmaktadir. Halk arasinda Çorlu adinin çorak ise yaramaz anlamindaki Çor veya Çur dan kaynaklandigi, sehrin Türk`ler tarafindan alinisi sirasinda zorluklarla karsilasildigindan zor kelimesine benzetme yapilarak Çor dan geldigi ifade edilmektedir. Roma zamaninda Trakya` da Cohors III. Lucensum adini tasiyan bir askeri birligin bulundugu ve bu birligin tamamen Trak savasçilarindan olustugu bilinmektedir. Romalilar savaslarda Trak`lardan yararlaniyor ve onlara Cohors Kitalarinda görev veriyorlardi. Buradaki Cohors kelimesi Çorlu Sehrinin adina son derece benzemektedir. Marmaraereglisi` nin hemen dogusundaki Kamaradere` de ortaya çikarilan tarihi belge, Çorlu hakkinda en eski ve kesin bilgileri vermektedir. Kamaradere` de ele geçen bir mezar kitabesinde Burada iki defa Çorlu-Tzoulos idarecisi olan Sisinis gömülüdür seklinde kayit mevcuttur. Sisinis` in (814) yilinda öldügü göz önüne alinirsa, belgenin Bizans dönemine ait oldugu anlasilmaktadir. Sisinis Çorlu Kasabasinda Curator Civitatis ünvani ile idarecilik yapmis, basarili oldugu için iki defa bu görevi üstlenmistir. Çorlu` nun adi ile yakindan ilgisi olan Curator kelimesinin anlami gerek Latin gerekse Grek alfabesinde özen gösteren, dikkat eden seklinde verilmektedir. Curator, belediye büyüklügüne gelen yerlesmelerde özel islerle görevli kisilerin, diger deyisle Belediye Baskanlarinin ünvanidir. Bu unvan 2. Yüzyilin sonunda Roma eyaletlerindeki sehirlerde Belediye Baskanlari içinde kullanilmaktaydi.                     

 
Genis sahaya yayilan Bizans Imparatorlugunda sinirlari korumak için devamli hudut muhafizlari mevcuttu. Sinirdaki kuvvetler, özellikle cesur ve savasçi uluslardan seçiliyordu. Kamaradere` de mezari bulunan Sisinis in yasadigi yillarda Trakya, Bulgar Krali Kurum` un ordularinin tehdidi altindaydi. Giderek artan Bulgar baskisina karsi, bunlari sinirdaki savunma noktalarina yerlestirmesi gayet dogaldir.

 
Çorlu Sehrinin adinin da bu sirada 9. Yüzyilin basinda sekillenmesi kuvvetle muhtemeldir. Çor veya Çur terimi eski Türk boylarinda yüksek rütbe veya unvan olarak kullanilmaktaydi. Ayni sekilde Sisinis kelimesinin de Bizans ordusunda yardimci kuvvetler olarak bulunan Hun` larin veya Alan` larin kumandanlarina unvan olarak verildigi bilinmektedir. Gerek Sisinis, gerekse Çor Bizans kültürünün etkisi altinda degiserek,Sisinis görevli memurun, Çor ise görevin yapildigi sinir kalesinin adi olarak kullanilmaya baslamistir. Böylece Çor veya Çur dan, Çorlu sehrinin adi çikmistir. Yeni arastirmalarla ele geçirilecek belgeler, Çorlu sehrinin kurulus tarihinin Roma ve Bizans` tan çok daha eskilere gittigini kesin olarak gözler önüne sermektedir.

 
Bölgede tarih öncesi döneme ait buluntularin elde edilmis olmasi, bölge tarihini ilk Tunç Çagina kadar götürmektedir. Bilinen en eski adi Tzirallum olan Çorlu, M.Ö. 1000 yillarinda Trako-Frigler` in kurdugu koloni kentlerden biridir. Tarihin çesitli dönemlerinde Frig-Yunan-Iskit-Pers-Makedonya-Roma ve Bizans istilalarina ugramistir. Zaman, zaman Hun, Avar ve Peçenek akinlarina da maruz kalmistir. Ayrica Istanbul üzerine çesitli seferler düzenleyen Arap ordularinin istilasina da ugramistir. Kisaca; Trakya` nin yasadigi her istiladan Çorlu etkilenmistir.

 
Orta çag` da burada Bizans` i korumak için kullanilan Tzirallum kale kentinin bulunmasi Istanbul yolu üzerinde yer alan Çorlu` ya askeri bir önem kazandirmistir. Osmanli` lar döneminde ise Anadolu` dan Rumeli sinir boylarina kadar uzanan ana yol üzerinde konaklama yeri olmasindan dolayi da önemli tarihi olaylara sahne olmustur. Çorlu 1357 tarihinde I. Murat tarafindan fethedilerek Osmanli topraklarina katilmistir. Süleyman Pasa ve Orhan Gazi` nin ölümleri üzerine tekrar Bizans egemenligine geçen Çorlu, 1361 tarihinde kesin olarak Osmanli hakimiyetine girmistir. I. Murat` in emriyle Trakya` daki öteki Bizans sehirlerine ibret olmasi maksadiyla burayi savunan Bizans` lilar agir sekilde cezalandirilarak kale duvarlari yikilmistir. Böylece Tzirallum un askeri önemi de ortadan kaldirilmistir. Bu sert davranis hemen etkisini göstermis ve Trakya` nin fethi kolayca tamamlanmistir.

 
Çorlu, Imparatorluk döneminde ilk defa II. Beyazit ile oglu sehzade Selim, (Yavuz) arasinda geçen baba-ogul savasinda yer almistir. Sehzade Selim ile II. Beyazit Çorlu yakinlarindaki Ugrasdere` de karsilasmis ve Sehzade Selim babasinin kuvvetleri önünde yenilmistir. 1512 de tahtini ogluna birakan II. Beyazit, Dimetoka Sarayina giderken Çorlu Konaginda ölmüstür. Daha sonra Yavuz Sultan Selim` de Istanbul` dan Edirne` ye giderken 21 Eylül 1520 tarihinde ayni topraklarda ölmüstür. Bu suretle II. Bayezit Dimetoka` ya, Yuvuz Sultan Selim` de Edirne` ye varamamistir. Eylül 1676 da ise Sadrazam Köprülü Fazil Ahmet Pasa Çorlu ile Karistiran arasindaki Karabiber Çiftliginde vefat etmistir. Çorlu 18. Yüzyilda Kirim` dan uzaklastirilan hanzadelerin ve giraylarin sürgün yerlerinden biri olmustur. 1830 yilinda Rumeli Beylerbeyligi kaldirilip Edirne vilayeti kurulunca, Çorlu bu vilayetin Tekirdag Sancagina bagli bir kazasi haline getirildi. 1870 de vilayetler örgütünün islahi sirasinda durumunu oldugu gibi korudu. 1876 da geçici olarak Rus` larin eline düstü. 1912-1913 Balkan Savaslarinin birinci devresinde Osmanli Dogu Ordusu Kumandanligi Karargahi Çorlu` da idi. 5-6 Aralik 1912 savaslarindan sonra Bulgar` larin eline geçti.

 
Balkan Savaslarinin ikinci devresinde Edirne` ye dogru ilerleyen Türk Ordusu tarafindan 15 Temmuz 1913 de kurtarildi. Kurtulus Savasi sirasinda ise Çorlu, 25 Temmuz 1920 de Yunan isgaline ugradi. 1918 yilindan beri faaliyet gösteren ve Trakya` nin kurtulus savasini yöneten Trakya ve Pasaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kurdugu çeteler büyük zafere kadar faaliyetlerine devam ettiler. 15 Ekim 1922 de Türk Jandarma Kuvvetleri tarafindan kesin olarak kurtarildi. Çorlu halen, II. Dünya Harbinden beri savunma bakimindan önemli bir garnizon olma özelligini devam ettirmektedir​
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü